AWS CLI VE AWS EB CLI WİNDOWS KURULUMU

16 April 2018

AWS

Merhabalar,
Bu içerikte sizlere, Windows bir bilgisayara AWS CLI ve AWS EB CLI kurulumlarının nasıl gerçekleştirildiğini anlatmak istiyorum. Her iki CLI kurulumu içinde öncelikle bilgisayarınızda Python kurulumunun yapılmış olması gerekiyor.

0. Python Kurulumu
Eğer bilgisayarınızda Python kurulu değil ise bu linke tıklayarak bilgisayarınız için Python kurulumunu tamamlayabilirsiniz. Kurulumu gerçekleştirirken Add Python 3.6 to PATH onay kutusunun seçili olduğundan emin olun. Eğer seçili olmadan kurulumu tamamladıysanız daha sonra PATH a manuel bir şekilde python’u eklemeyi unutmayın.

0.1. Python Kurulumunun Test Edilmesi
Komut satırında sırası ile aşağıdaki komutları çalıştırdığınızda bir hata almıyorsanız Python kurulumu başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş demektir.

$ python --version
Python 3.6.5
$ pip --version
pip 9.0.3 from c:\users\asus\appdata\local\programs\python\python36-32\lib\site-packages (python 3.6)

Ardından sırası ile AWS CLI ve AWS EB CLI kurulumlarını gerçekleştirelim.

1. AWS CLI Kurulumu
Aşağıdaki komutu komut satırına yazarak AWS CLI kurulumunu pip üzerinden tamamlayabilirsiniz.

$ pip install awscli

Kurulumun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini test etmek için komut satırına aşağıdaki komutu yazınız.

$ aws --version
aws-cli/1.15.4 Python/3.6.5 Windows/10 botocore/1.10.4

AWS CLI kurulumunun yeni versiyonları geldiği zaman güncelleyebilmek için ise aşağıdaki komutu yazmak yeterli olacaktır.

$ pip install --user --upgrade awscli

2. AWS EB CLI Kurulumu
EB CLI kurulumu bir önceki kuruluma oldukça benzemektedir. Aşağıdaki komutu çalıştırarak AWS EB CLI kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

$ pip install awsebcli --upgrade --user

Ardından sistem PATH değişkenine aşağıdaki satırı eklemeniz gerekmektedir. Bu satırdaki versiyon numarası sizin kurulumunuzda farklılık gösterebilir. Siz öncelikle konumu test ettikten sonra PATH değişkenine bu satırı ekleyiniz.

%USERPROFILE%\AppData\roaming\Python\Python36\scripts\

Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra kurulumun başarılı bir şekilde çalıştığını test etmek için aşağıdaki komutu kullanınız.

$ eb --version
EB CLI 3.12.4 (Python 3.6.5)

AWS EB CLI kurulumunun yeni versiyonları geldiği zaman güncelleyebilmek için ise aşağıdaki komutu yazmak yeterli olacaktır.

$ pip install awsebcli --upgrade --user

Yukarıdaki işlemleri adım adım uyguladığınızda hem AWS CLI hem de AWS EB CLI kurulumu başarılı bir şekilde tamamlanacaktır. Kaynak sitelere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Tüm kurulumlar tamamlandıktan sonra aws configure komutunu çalıştırarak daha önceden oluşturmuş olduğunuz kullanıcı bilgilerini tanımlayabilirsiniz. Eğer herhangi bir kullanıcı oluşturmadıysanız bu yazımdaki adımları takip ederek yeni bir kullanıcı oluşturabilirsiniz.

Kaynaklar:
1. https://docs.aws.amazon.com/cli/latest/userguide/awscli-install-windows.html
2. https://docs.aws.amazon.com/elasticbeanstalk/latest/dg/eb-cli3-install-windows.html