EKLENTİSİZ WORDPRESS GOOGLE TAG MANAGER KURULUMU

17 October 2017

EKLENTİSİZ WORDPRESS GOOGLE TAG MANAGER KURULUMU

Hiç şüphesiz ki yayına almış olduğumuz web sitelerini Google Analytics, HotJar vs. gibi araçlarla sürekli olarak izlememiz gerekmektedir. Daha sonra bu araçlardan almış olduğumuz verilere göre web sitemizde iyileştirmeler ve dönüşüm optimizasyonu yapmamız gerekmektedir. Ancak bu izleme araçlarını web sitemize ayrı ayrı kurmak istediğimiz zaman her araç için yazılımsal kurulum yapmak yerine Google amca bizler için Google Tag Manager adı altında tüm izleme araçlarını tek bir panelden yönetebileceğimiz bir araç yayınladı. Google Tag Manager için gerekli olan izleme kodunu web sitemize yerleştirdikten sonra diğer tüm izleme araçlarını Google Tag Manager sayesinde web sitemize kurabiliriz. Şimdi hiç zaman kaybetmeden Google Tag Manager kurulumu nasıl gerçekleştirildiğine göz atalım.

WordPress bir web sitesinde Google Tag Manager kurulumu yapmak için birkaç eklenti mevcut ancak bu eklentilerin hiçbiri resmi bir eklenti değil. Aynı zamanda kurulum o kadar basit ki eklenti kullanmaya gerek kalmadan entegrasyon yapılabilir. (Not: WordPress web sitelerinde çooook eklenti kullanmak sistemi yavaşlatacağından dolayı basit işlemler için eklenti yerine yazılımsal müdahalelerde bulunmak daha sağlıklı olacaktır).

Adım 1
Öncelikle Google Tag Manager aracına üye olup web sitemizin kurulumunu yapalım. (Bu linke tıklayarak kayıt ve kurulum işlemlerini yapabilirsiniz.) Google Tag Manager kurulumu yapıldıktan sonra web sayfanızın head ve body etiketleri arasına yerleştirmek üzere iki adet kod parçacığı popup ekranında görünecektir. Bizim için önemli olan ise sadece GTM kodudur. GTM kodunu kopyalayıp bir sonraki adıma devam edelim 🙂

Adım 2
Daha sonra wordpress tema düzenleme aracına girerek (Yönetim panelinde Görünüm > Düzenleyici linklerine tıklayarak ulaşabilirsiniz) aktif temanızın functions.php dosyasını açınız. Aşağıda paylaşımda bulunduğum functions.php içeriğini kendi functions.php dosyası içine kopyalayınız. Ardından header.php içeriğinde gördüğünüz body etiketinden sonra yer alan php kodunu ise kendi temanızdaki header.php içinde <body> etiketi açılışından sonraki ilk satıra kopyalayınız.

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda Google Tag Manager, wordpress websitenizde kurulmuş olacaktır. Görüldüğü gibi entegrasyon oldukça kolay iki adımdan oluşmaktadır. Eğer takıldığınız veya anlamadığınız bir bölüm olursa yorum bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz. İyi çalışmalar