PLESK PANEL MYSQL UZAK BAĞLANTIYA İZİN VERMEK

31 August 2017

Merhaba,
Bu yazımda sizlere, plesk panel kurulu olan CentOS işletim sistemine sahip sunucularda MySQL uzak bağlantılarına nasıl izin verebileceğinizi göstermek istiyorum.

Adım 1
Öncelikle plesk panel üzerinden Araçlar ve Ayarlar sayfasına giriniz. Açılan sayfada Uygulamalar ve Veritabanları başlığı altında Veritabanı Sunucuları menüsüne tıklayınız.

Adım 2
Açılan sayfanın üst kısmındaki Araçlar menüsünden Ayarlar sayfasına gidiniz. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa gelecektir.

plesk-mysql

Bu ekranda aşağıdaki üçlü seçim inputlarından ikinci veya üçüncü olan seçeneği seçmelisiniz. İkinci olan inputu işaretlediğinizde herhangi bir cihazdan bağlantıya izin vermiş olacaksınız. Eğer üçüncü inputu seçecek olursanız; karşınıza çıkacak olan text alanında hangi ip adresine sahip cihaz(lar)dan MySQL sunucunuza bağlanmak istiyorsanız, o ip adres(ler)ini her satıra bir ip adresi gelecek şekilde yazmanız gerekmektedir. Eğer hangisini seçmeniz gerektiğinden emin değilseniz ikinci inputu seçebilirsiniz. Ardından Tamam butonuna tıklayarak bu sayfayı kapatınız.
Not: Eğer bu işlemin sonucunda uzaktan erişim başarılı bir şekilde sağlanmıyorsa Adım 3 ile devam ediniz.

Adım 3
Öncelikle SSH ile sunucunuza bağlanın (Bağlantıdan sonra eğer sunucunuzda nano kurulu değilse kurulumunu gerçekleştirin) ve kök dizinde nano /etc/my.cnf komutunu çalıştırın.

Adım 4
Komutu çalıştırdıktan sonra aşağıdaki resimde de olduğu gibi bind-adress satırının başına “#” işareti koyun. Daha sonra sırasıyla Ctrl+X , Y ve Enter tuşlarına basarak dosya içeriğini kaydedip çıkış işlemini tamamlayın.

mysql-bind-adress

Adım 5
Değişikliklerin geçerli olabilmesi için mysql servisini yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki komutu yazmanız yeterli olacaktır. (Eğer komutu çalıştırdığınızda hata alırsanız plesk panel üzerinden Araçlar ve Ayarlar sayfasında Sunucu Yönetimi başlığı altında Sunucuyu Yeniden Başlat linkine tıklayarak tüm sunucuyu yeniden başlatabilirsiniz.)
service mysqld restart

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdiğinizde MySQL sunucunuz başarılı bir şekilde uzak bağlantılara izin verilmesi için yapılandırılmış olacaktır.

Eğer takıldığınız ve/veya anlamadığınız bir yer olursa yorum bölümünden sorununuzu bana bildirebilirsiniz. Ayrıca plesk panel hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler için plesk panelin yardım merkezini kullanabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.