CENTOS SUNUCUYA PLESK PANEL KURULUMU

17 June 2017

Merhaba arkadaşlar,
Bugün sizlere, satın aldığınız veya kiralamış olduğunuz centos işletim sistemine sahip bir sunucuya plesk panel kurulumunun nasıl gerçekleştiğini anlatmak istiyorum. Kurulum oldukça basit olmasına karşılık dikkat etmeniz gereken tek bir nokta var. O da sunucuya hiçbir şey kurmadan plesk paneli yüklemek olacaktır. Aksi takdirde sıkıntılar meydana gelebilmekte. Eğer sunucuya daha önceden herhangi bir kurulum yaptıysanız, sunucuya reset/format attıktan sonra kurulumu yapmanız daha doğru olacaktır.

Adım 1
Öncelikle ssh yardımı ile sunucuya bağlanıyoruz. Eğer windows kullanıcısı iseniz putty isimli program ile bağlantı işlemini yapabilirsiniz.
ssh YOUR_USER_NAME@YOUR_SERVER_IP_ADDRESS

Adım 2
Sunucuya bağlandıktan sonra yum update -y komutu ile sunucumuzu güncelliyoruz.

Adım 3
Güncelleme işleminin ardından kök dizinde olduğumuza emin olduktan sonra wget http://autoinstall.plesk.com/plesk-installer komutu ile plesk paneli sunucuya indiriyoruz. (Eğer sunucuda wget kurulu değilse yum install wget komutu ile kurulum yapabilirsiniz.)

Adım 4
İndirme işleminden sonra kurulum dosyasına gerekli dosya izinlerini vermek için chmod +x plesk-installer komutunu kullanıyoruz.

Adım 5
Ve son olarak ./plesk-installer komutu ile plesk kurulumunu başlatıyoruz. Komut çalıştırıldıktan sonra size panel kurulumu ile ilgili birkaç soru soracaktır. İhtiyacınız olan yapılandırma ayarlarına göre kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kurulumun tamamlanması yaklaşık 15 20 dakika (sunucunuzun performansına göre bu süre değişebilir) sürecektir.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra IP adresinize 8880 portu ile bağlandığınızda plesk panel açılacaktır. SSH kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile plesk panele giriş yapabilirsiniz.

Eğer takıldığınız ve/veya anlamadığınız bir yer olursa yorum bölümünden sorununuzu bana bildirebilirsiniz. Ayrıca plesk panel hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler için plesk panelin yardım merkezini kullanabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.