LOCAL NODEJS PROJESİNE FARKLI CİHAZLARDAN ERİŞİM

03 April 2017

Merhabalar,
Bugün sizlere, geliştirme aşamasında olan local nodejs projelerinize aynı ağdaki farklı cihazlardan nasıl erişim sağlayabileceğinizi göstermek istiyorum.

Öncelikle uygulamanın app.listen() methodunu düzenlememiz gerekiyor. Bunun için ilgili yerde methodu şu şekilde düzenlememiz gerekmektedir.

app.listen(8080, "0.0.0.0", function() {
  console.log("Your app is ready at 8080 port.");
});

Dikkat ettiyseniz yaptığımız tek değişiklik method a ikinci parametre olarak “0.0.0.0” parametresini eklemek oldu. Daha sonra ise yapmamız gereken; komut satırında ipconfig komutunu girerek diğer cihazlardan hangi ip adresini kullanarak projeye erişim sağlayacağımızı bulmaktır.
nodejs projesine farklı cihazlarda erişmek için cmd ipconfig komutu

Komutu yazdıktan sonra karşımıza gelen bilgilerden Wireless LAN adapter Wi-Fi sekmesi altında IPv4 Address adresini kopyalıyoruz. Artık projemizi çalıştırdıktan sonra diğer cihazlardan bu ip adresini girerek projeye erişim sağlayabiliriz. Tabii ki port numaramızı belirtmeyi unutmamamız lazım. Ben app.listen() methodunda 8080 portundan bağlantı sağlayacağımı söylemiştim. O yüzden diğer cihazlardan projeye bağlanırken http://192.168.1.162:8080 adresini kullanmam gerekiyor.

Görüldüğü gibi nodejs projelerimizi aynı ağ üzerinde farklı cihazlardan test etmek oldukça kolay. Eğer takıldığınız ve/veya anlamadığınız bir yer olursa yorum bölümünden sorununuzu bana bildirebilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.