Kategoriler
WordPress

WordPress İçin Eklenti Önerileri

Wordpress’i belki de bu kadar popüler yapan özelliği eklenti sistemidir. Bu yazımda önerdiğim eklentileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Merhaba arkadaşlar,
Bildiğiniz üzere wordpress, blog sistemleri için en popüler yazılımdır. Bana göre wordpress i bu kadar popüler yapan özelliği ise hiç şüphesiz eklenti sistemidir. Eklentiler sayesinde wordpress sitemize ihtiyacımız olan özellikleri kolay bir şekilde ekleyebiliyoruz. Bende bu yazımda kullanmış olduğum ve/veya kullanmakta olduğum wordpress eklentilerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Aynı zamanda yeni wordpress eklentileri keşfetmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

SEO Eklentileri

Web sitelerini arama motorlarında hedef anahtar kelimelerde üst sıralara çıkarabilmek için seo çalışmaları yapmak kaçınılmazdır. Bu çalışmaları bizim için kısmen yapan önerebileceğim 2 eklenti mevcuttur.
Birinci eklenti: Yoast SEO – https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/
İkinci eklenti: All in One SEO Pack – https://tr.wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/

Site Haritası Eklentileri

Web sitelerimizde site haritalarını oluşturmak seo açısından oldukça önemlidir. Site haritaları sayesinde Google vb. arama motorlarına sayfalarımızı bildiriyoruz. Bunun için size önerebileceğim sadece bir eklenti var. Ancak Yoast SEO gibi seo eklentilerinde site haritası özelliği de beraberinde gelmektedir.
Google XML Site Haritaları – https://tr.wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/

Google Analytic Eklentisi

Google analytic sayesinde web sitemizdeki kullanıcı trafiğine geniş bir rapor ile ulaşabiliriz. Analytic hesabımızı web sitemizde aktifleştirmek için aşağıdaki eklentiyi kullanabilirsiniz.
Google Analytic Dashboard for WP – https://tr.wordpress.org/plugins/google-analytics-dashboard-for-wp/

Cache Eklentileri

Web sitelerimizi daha hızlı çalıştırabilmek ve kaynak kullanımını minimuma indirebilmek için cache sistemini aktif etmemiz gerekmektedir. Bu işi hakkıyla yerine getiren bana göre sadece bir eklenti mevcuttur (WP Fastest Cache). Ancak popüler olan üç tane cache eklentisi vardır.
Birinci eklenti: WP Fastest Cache – https://tr.wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/
İkinci eklenti: WP Super Cache – https://tr.wordpress.org/plugins/wp-super-cache/
Üçüncü eklenti: W3 Total Cache – https://tr.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/

Google AMP

Google AMP(Accelerated Mobile Pages); Google in desteklemiş olduğu, web sayfalarınızı mobilde hizlandırmayı sağlayan bir projedir. Bu projeyi sisteminize kurmak için yapmanız gereken aşağıda belirttiğim iki eklentiyi sisteminize yüklemenizdir.
Birinci Eklenti: AMP – https://tr.wordpress.org/plugins/amp/
İkinci Eklenti: AMP for WP – https://tr.wordpress.org/plugins/accelerated-mobile-pages/

Yorum Sistemi Eklentileri

Web sitenizdeki yorum sistemini daha profesyonel bir şekilde kullanıcılarınıza sunmak istiyorsanız disqus yorum sistemini kullanabilirsiniz. Eğer wordpress in kendi yorum sistemini kullanacak iseniz o zaman da akismet eklentisini kurarak spam yorumlardan kurtulabilirsiniz.
Disqus – https://tr.wordpress.org/plugins/disqus-comment-system/
Akismet – https://tr.wordpress.org/plugins/akismet/

İletişim Formu ve Mail

Web sitenize iletişim formları eklemek isterseniz Contact Form 7 eklentisini kullanabilirsiniz. Ancak mail gönderme işlemlerini mail() fonksiyonu ile sağladığı için büyük bir ihtimalle mail gönderme işlemini yapamayacaktır. Bu yüzden WP Mail SMTP eklentisini kurarak smtp üzerinden mail gönderme işlemlerini tamamlayabilirsiniz. WP Mail SMTP eklentisi sayesinde sadece iletişim formunda değil sistemin tamamında smtp üzerinden mail gönderme işlemlerini yapabilirsiniz. (şifremi unuttum vs.)
Contact Form 7 – https://tr.wordpress.org/plugins/contact-form-7/
Wp Mail SMTP – https://wordpress.org/plugins/wp-mail-smtp/

Eticaret Eklentileri

WordPress sitemiz üzerinden eticaret yapmak istiyorsak bunun için harika bir eklenti mevcut: WooCommerce. Bu eklenti sayesinde sanal mağazamıza dakikalar içinde sahip olabiliriz. WooCommerce eklentisi ile beraber YITH ekibinin geliştirmiş olduğu eticaret eklentileri mevcuttur. Bu eklentilerin linkinden ihtiyacınız olan eklentileri seçip kurulumlarını sağlayabilirsiniz.
WooCommerce – https://tr.wordpress.org/plugins/woocommerce/
YITH Eklentileri – https://profiles.wordpress.org/yithemes/#content-plugins

Kod Renklendirme Eklentileri

Eğer yayınladığınız içeriklerde kod paylaşımı yapmak istiyorsanız bu kod bloklarını renklendirmeniz okunulabilirlik açısından oldukça önemlidir. Bu işlemi de bizim için gerçekleştiren çok güzel bir eklenti mevcut: Code Prettify
Code Prettify – https://tr.wordpress.org/plugins/code-prettify/

Paylaşmış olduğum bu eklentiler benim memnun olduğum ve herekese tavsiye ettiğim eklentilerdir. Diğer beğendiğim ve işinize yarayacağına inandığım wordpress eklentilerine wordpress profilim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir